ATIPWN

Płacą ci mniej niż 13 zł za godzinę? Poskarż się

Sprzątaczka ma płacić 500 zł za wynajem odkurzacza, ochroniarz 5 zł za godzinę za mundur. Pracodawcy starają się obejść nowe przepisy i obciążają podwładnych różnymi opłatami.

589ba6c6c154a osize969x565crop0 0698x0 1037x0 9260x0 8089q71h22e36f

Miało być tak pięknie. Od stycznia osoby, które pracują na umowach-zlecenie, miały otrzymywać za godzinę pracy nie mniej niż 13 zł brutto. Tak w ubiegłym roku zdecydował rząd. Mimo to nie brakuje sygnałów, że część szefów albo nie podniosła stawki do tej wysokości, albo obciążyła podwładnych różnymi opłatami, np. za wynajem sprzętu, który jest niezbędny do wykonania pracy. Dlatego rozpoczęła się kampania pod hasłem „13 zł... i nie kombinuj”, którą prowadzą NSZZ „Solidarność” oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

W jednej z łódzkich firm sprzątających godzinowa stawka sprzątaczek, które podpisały umowę-zlecenie od stycznia wynosi 13 zł brutto. Jednak wprowadzona została dodatkowa opłata dla sprzątaczek: muszą płacić 500 zł miesięcznie za wynajem odkurzacza od szefa. W ubiegłym roku tego obciążenia nie było...

Łódzcy ochroniarze także niedługo cieszyli się z podwyżki stawki godzinowej do 13 zł. Od tego roku muszą bowiem płacić szefowi za wynajem pomieszczenia oraz za światło.

– Nie widzę możliwości, by pracownik przekazywał pieniądze pracodawcy – mówi Piotr Ścieszko z łódzkiej Solidarności. – Tą sprawą powinna zająć się inspekcja pracy. Jeszcze w ubiegłym roku w ochronie stawki wynosiły 2,5 – 3 zł za godzinę pracy, więc te osoby tyrały po 200 – 300 godzin w miesiącu, by mieć za co żyć. Stawki wzrosły, by to ukrócić. 

Pracodawcy próbują jednak obejść nowe przepisy. Już ponad 60 osób, które pracują na umowach-zlecenie, poskarżyło się Solidarności. Wypełnili formularz, do którego można dotrzeć poprzez stronę internetową związku lub Państwowej Inspekcji Pracy. W formularzu trzeba podać swoje dane, dane firmy i opisać to, co zarzuca się szefowi. Wszystkie sygnały trafiają do centrali Solidarności w Gdańsku, a stamtąd zaczęły być przekazywane do poszczególnych oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy przeprowadzą kontrole w tych firmach.

– Do tej pory wpłynęło do nas jedno doniesienie z woj. łódzkiego, ale dotyczy ono umowy o pracę, a nie zlecenia – mówi Marek Lewandowski, rzecznik prasowy związku. – Z innych regionów kraju docierają sygnały dotyczące np. ochroniarzy i sprzedawców. Ochroniarzom podniesiono co prawda stawkę godzinową do 13 zł brutto, ale za to obciążono ich wynajmem munduru, za co muszą płacić 5 zł za godzinę. Faktycznie zarabiają więc 8 zł brutto, a to jest niezgodne z przepisami. To jest złe, ordynarne omijanie obowiązku płacenia 13 zł za godzinę pracy – mówi Marek Lewandowski.

Dzięki formularzowi związkowcy dowiedzieli się także, że jedna osoba straciła pracę, gdy zażądała stawki 13 zł brutto za godzinę, a jej dwaj koledzy z pracy zgodzili się pracować za 6 zł „na rękę” zamiast 9,7 zł, jak wynika z nowych przepisów.

Sporo nieprawidłowości dotyczy sprzątaczek, sprzedawców i ochroniarzy. – Nasi klienci nie chcą nawet rozmawiać o podwyżkach cen usług, dlatego część firm, ratując się przed upadkiem, zmuszona jest do takiego szukania oszczędności – zaznacza Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony.

W Solidarności – zarówno w Łodzi jak i w Gdańsku – spodziewają się większej liczby skarg w przyszłym tygodniu. Osoby pracujące na zleceniach, wypłaty otrzymują przeważnie 10. dnia miesiąca. W piątek dostaną pierwsze pensje po zmianie przepisów i przekonają się, czy zarobili tyle, ile powinni.


Źródło: dzienniklodzki.pl

Podziel się tym tekstem na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Komentarze   

 
0 #1 tematdario 2017-02-12 20:01
tylko rząd nie pomyślał nad tym że dużo pracoawdców będzie musiało po zwalniać dobrych pracowników i że muszą się liczyć z tym że polska to kraj który sam kontrahent mówi jesli mam wydać duże pieniądze na ochronę to wole dać 1750 zł netto dziadkowi który ma emeryturkę i dorobi sobie . Rząd dał taki rozkaz ale to jest chore bo moim zdaniem dużo właścicieli czy to duże firmy czy małe firmy nie będzie stać opłacić ludzi wiec wiąże to się albo zamknięcie interesu bo niebawem Pis Zrobi i to jest już zapowiadane że w przyszłym roku będzie stawka 17,66 zł netto więc nikogo nie będzie stać na ochronę i firmy upadną . Taka prawda
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Portalu

Patronujemy

ATIPWN2 

Blog

baner na OIM2

Jesteśmy na Facebooku