ATIPWN

Skandal w Opolu: ochroniarze pracują za 1,19 zł na godzinę

Firma zabezpieczająca na zlecenie miasta folwark przy ulicy Partyzanckiej w Opolu zatrudniała ludzi za głodowe stawki. Ochroniarze wciąż tam pracują w urągających godności ludzkiej warunkach.

17577990 412919265750361 99209774 n

Trudno uwierzyć, ale za godzinę pilnowania folwarku przy ulicy Partyzanckiej w Opolu jedna z firm ochroniarskich płaciła zaledwie 1,19 zł. Jedna z pracownic otrzymała wynagrodzenie 500 zł za 420 godzin pracy.

 - To złamanie prawa, bo od 1 stycznia 2017 roku minimalna stawka godzinowa to 13 zł - przypomina Katarzyna Duda z Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a, która zdecydowała się nagłośnić całą sprawę. - Uważamy za niedopuszczalne, aby takie głodowe stawki obowiązywały w jakiejkolwiek firmie. Będziemy apelować do prezydenta Opola, aby zerwał umowę z tą firmą.

Za ochronę folwarku miasto płaci ponad 70 tysięcy złotych rocznie. - To pieniądze, które pozwalają na godziwe wynagrodzenia - mówią urzędnicy.

Firma Neo Group wygrała konkurs ofert, bo złożyła najtańszą ofertę, wartą nieco ponad 70 tys. zł. Według miejskich urzędników to kwota, która pozwala na zapłacenie ludziom godziwego wynagrodzenia.

- Jeśli zarzuty się potwierdzą, to umowa może zostać zerwana - przyznaje rzecznik prezydenta.

Przedstawiciele warszawskiej centrali firmy przyznają, że na folwarku nie wszystko wygląda tak, jak powinno.

- Woda dla pracowników miała być dowożona, ale na razie nie potrafię powiedzieć, dlaczego tak się nie działo. Zapewniam, że jesteśmy na etapie wyjaśniania tej nieprawidłowości - mówi Anna Kowalska z Neo Group. - Co do warunków lokalowych, to takie zapewnił nam urząd. Jeśli chodzi o stawki za godzinę, to ta kwestia również jest wyjaśniana. Przyznaję z przykrością, że o problemach pracowników w Opolu dowiedzieliśmy się na końcu.


Źródło: opole.naszemiasto.pl

Podziel się tym tekstem na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Biuletyn Portalu

Patronujemy

ATIPWN2 

Blog

baner na OIM2

Jesteśmy na Facebooku